Tražilica

06459052
Danas
Ovaj tjedan
Ovaj mjesec
Ukupno posjeta
2473
8013
114151
6459052

Promjene koje su dočekale nastavu i školstvo u ožujku nisu zaobišle niti Hrvatsku nastavu u Švicarskoj. Dolaskom mjera za zaštitu protiv koronavirusa te otkazivanjem nastave u školama i Hrvatska nastava morala je privremeno promijeniti način rada.

Iako su uvjeti pod kojima trenutno radimo i komuniciramo s našim učenicima vrlo ograničavajući, nismo dopustili da nas to spriječi da proslavimo dolazak proljeća i toplijeg vremena, a zajedno s ožujkom i Dan očeva, dan posvećen svim očevima, tatama i taticama koji tako često zaboravljamo obilježiti.

Očev dan, dan je u čast oca i slavi očinstvo i utjecaj očeva u našem društvu. Diljem svijeta ne obilježava se uvijek na isti dan. Ukupno 52 zemlje slave ga najčešće treće nedjelje u lipnju, ali u Hrvatskoj ga slavimo na blagdan svetog Josipa, Isusova oca, dakle, 19. ožujka.

Na ovaj dan uobičajeno je darivanje očeva prigodnim poklonom kojim se pokazuje koliko otac znači njegovoj obitelji. U Europi, na blagdan sv. Josipa, proslavljaju se očevi i očinstvo još od 16. stoljeća ili ranije, ali prvi se Dan očeva u svom modernom obliku proslavio prije otprilike stotinu godina, točnije, 1910. godine u gradiću Spokane u američkoj saveznoj državi Washington kao pandan Danu žena.

Učenici Hrvatske nastave u Natersu, Ženevi i Yverdon-les-Bainsu također su zasukali rukave pa marljivo ispisali retke posvećene svojim očevima, zahvaljujući im na taj dan za sve ono što svakodnevno čine za njih. Mnogi su bili inspirirani i kreativno se izraziti pa su tako nastale posebne papirnate čestitke-košulje za hrvatske očeve diljem Švicarske. Što su djeca napisala unutar čestitke-košulje za svoje očeve neka ostane mala tajna, ali neki od njih ipak su podijelili s nama i tekstove posvećene svojim očevima koji su nastali na taj dan.

Ono što je važno naglasiti jest da sam, kao učiteljica, poslala upute i potom primila uratke i fotografije radova svojih učenika isključivo putem Interneta i e-maila te nas, iako smo fizički udaljeni jedni od drugih, to ipak nije spriječilo da svi zajedno naučimo nešto o ovom važnom danu, upotrijebimo maštu te u mislima i srcima (a iz sigurnosti svojih domova) i dalje pohađamo Hrvatsku nastavu u Švicarskoj.

Uživajte u čitanju poruka i razgledavanju čestitki naših učenika!

(Izvori: http://www.rogotin.hr/2019/03/19/ne-zaboravite-cestitati-dan-oceva/, https://en.wikipedia.org/wiki/Father%27s_Day)

 

Dragi tata,

sretan Dan očeva! (Ok, malo kasnim, ali kaj?)

Zajedno se smijemo i radimo sve zajedno, osim nekoliko stvari. 

Tata mi uvijek sve dopušta, voli me, brani me, stalno je tu uz mene.

Moj tata je najbolji jer me zna usmjeriti, jako me voli, podržava me u svemu i još puno toga.

TATA, VOLIM TE!

Mihael Kinderić, 7. razred, Ženeva

 

Dragi tata,

od srca ti želim sretan Dan očeva!

Hvala što uvijek paziš na mene, pomažeš mi s matematikom, kuhaš ručak kada mama ne može, objašnjavaš mi stvari koje ne razumijem i slično. Uvijek si tu za nas, uvijek si sretan i jako dobro se razumijemo.

Želiš znati zašto si baš TI najbolji tata na svijetu? Evo, reći ću ti… Za nas bi sve napravio i ako nam nije baš dobro, ti paziš na nas. Ti si kao Superman, ali MOJ tata. Što god se dogodilo, ti nas nikada nisi iznevjerio i to me čini sretnom. Nema boljeg tate od tebe! Ti sve znaš! Koliko god očeva ima na cijelom svijetu, ti si još uvijek najbolji.

Hvala Bogu što ste se ti i mama upoznali! I znam, ponekad stvari ne idu po planu, ali ti i mama to uvijek popravite. Hvala ti na svemu!

Lora Kirić, 8. razred, Naters

 

Moj tata

Ti si moj superjunak! Nikada te ne želim izgubiti. Zašto?

Zato što se s tobom jako puno smijem i to ću zapamtiti do kraja mog života.

S tobom se volim igrati, zezati, gnjaviti, pomagati, maziti i smijati!

Ti me spašavaš, uz tebe se osjećam sretno i sigurno.

Hvala ti, tata!

Puno te volim!

Maria Brnić, 5. razred, Yverdon-les-Bains

 

Dragi tata!

Sretan ti Dan očeva!

Hvala ti za sve.

Puno te voli tvoja Lorena

Lorena Dragičević, 1. razred, Naters

 

Moj tata

Ti si, tata, najbolji na svijetu. Uvijek nam hoćeš priuštiti sve što poželimo i želiš da vidimo i naučimo nešto novo s tobom. Volim kada igramo šah i druge igre. Možda nisam uvijek dobar i poslušan, ali znam da se ti zbog toga ne ljutiš na mene.

Zato te ja, tata, volim. Hvala ti za sve i hvala što postojiš.

Tvoj jedini sin, Mateo

Mateo Brnić, 7. razred, Yverdon-les-Bains

 

Dragi tata,

sretan ti Dan očeva! Želim ti sve najbolje!

 Volim kada me voziš biciklom i kada me pustiš da spavam u salonu.

Tvoj Jan

Jan Marijanović, 3. razred, Ženeva

 

Dragi tata,

volim kada si doma i kada smo svi zajedno.

Hvala ti što si me naučio svirati frulu. Jako volim kada idemo skijati.

Sretna sam što si baš ti moj tata.

Volim te,  Katarina

Katarina Dragičević, 3. razred, Naters

 

Dragi moj tajo

Sretan ti rođendan!

Hvala ti što mi uvijek pomažeš.

Hvala što mi kupuješ igračke.

Hvala što popraviš kada nešto pokvarim.

Hvala što si mi napravio stol za igranje.

Hvala ti za sve.

Tvoja Marta

Marta Jelaš, 3. razred, Naters

 

Anita Jelaš, 5. razred, N...
Ivona Dragičević, Naters
Ivona Dragičević, Naters ...
Jan Marijanović, 3. razre...
Katarina, Lorena i Ivona ...
Katarina Dragičević, 3. r...
Katarina Dragičević, 3. r...
Katarina Dragičević, 3. r...
Leonardo Ević, 6. razred,...
Lorena, Katarina i Ivona ...
Lorena Dragičević, 1. raz...
Lorena Dragičević, 1. raz...
Lorena Dragičević, 1. raz...
Luka Božić, 4. razred, Na...
Marta, Anita i Tea Jelaš,...
Marta Jelaš, 3. razred, N...